به گراز ش ، ایرنا- کارشناسان شیلاتی عملیات صید میگو به روش ترال را نابودکننده نوزادان ماهیان با ارزش اقتصادی و تجاری بالا در قالب صید ضمنی و برهم زننده توازن زیستی آبزیان خلیج فارس می‌دانند.

یکی از صیادان بوشهری گفت: در گذشته شاید بیش از ۴۰ کشتی صنعتی ترال در آب‌های این استان اقدام به صید می‌کردند اما  امروز این شناورها از چرخه خارج و فصل صید میگو نیز محدود به یک ماه شده‌است ولی بازهم مشکلاتی در حفظ ذخایر آبزیان وجود دارد.
عبدالرسول غریبی یادآور شد: بررسی‌ها نشان می‌دهد همزمان با صید میگو بخش زیادی از ماهیانی که هنوز بالغ نشده‌اند صید می‌شود و این ضربه سنگینی به دیگر آبزیان وارد می‌شود این درحالی است که صید میگو را می‌توان به زمان دیگری موکول کرد چنانچه در گذشته در مدت ۶ ماه کار صید میگو انجام می‌شد و به یک ماه محدود نبود.

مسئول بخش ارزیابی ذخایر آبزیان پژوهشکده میگوی کشور دربوشهر گفت : براساس یک پروژه تحقیقاتی پژوهشکده میگوی کشور که در آب‌های استان بوشهر انجام شد از ۶۵ بار تورکشی‌های صیدان بیش از۱۰ تن صید به دست آمد که از این میزان حدود ۱۳ درصد میگو و ۸۷ درصد صید ضمنی بود که نزدیک به ۸۲ درصد صید ضمنی را آبزیان دورریز شامل می‌شد.
علی مبرزی افزود: در این پروژه حدود ۹۹ گونه آبزی از ۵۹ خانواده شناسایی شد که از این تعداد ۶ گونه میگو و مابقی از سایر گونه‌ها بوده‌است.
وی بیان کرد: در این پروژه تحقیقاتی گونه‌های تجاری بسیار اقتصادی و باارزش ماهی شامل شوریده، شانگ، شیرماهی، حلوا سفید و سیاه و هامور شناسایی شده است.
مبرزی اضافه کرد: هرچند سال‌های گذشته ممنوعیت روش ترال به عنوان یک صید مخرب برای ماهیگیری در بوشهر و مناطق جنوبی کشور مطرح و اجرا شده اما برای صید میگو با توجه به اینکه درصد زیادی از این آبزی در کف زندگی می‌کنند در زمان حاضر تنها ابزار صید همین روش و تور لحاظ شده‌است.
این کارشناس اظهار داشت: قبلاً پیشنهاد پژوهشکده برای اجرای پروژه ترال میان آبی ارائه شد (زیرا برخی کارشناسان معتقدند که میگو در طبقه‌های میانی آب هم زیست و حرکت می‌کند) اما هنوز این شیوه عملیاتی نشده و صیادان گرایشی به سنجش و آزمایش کردن این شیوه ندارد.
مبرزی اضافه کرد: ترال میان آبی مناطق صید گاهی خاصی را می‌طلبد و ناوگان صیادی نیز باید به تجهیزات پیشرفته‌ای مجهز شود چون سرعت عملیات در این شیوه با ترال کف روب متفاوت است و سرعت عمل شناور و کادر آن باید به گونه‌ای باشد که در سریع ترین زمان ممکن با توجه به شرایط بیولوژیک و اکولوژیک منطقه بتوانند میگوها را ارزیابی و براحتی صید کنند.
وی ادامه داد: افزون بر زمان صید میگو در خارج از فصل نیز همواره شاهد صید با ابزار و ادوات غیر استاندارد از سوی برخی صیادنماهایی که بدون مجوز راهی دریا می‌شوند و اقدام به از بین بردن بخش زیادی از ذخایر می‌کنند هستیم و  تاکنون نتواسته‌ایم مدیریتی در این بخش داشته باشیم.
مبرزی ادامه داد: با این اقدام غیر مسئولانه برخی از صیادان، آن بخش از ماهیان و آبزیانی که نیازمند رشد بیشتری هستند و می‌توانند بازار پسندی بیشتری داشته باشند از چرخه زیستی خارج و مورد صید قرار می‌گیرند.

کارشناس صید اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: برای داشتن مدیریت صید مسئولانه باید به فکر تکثیر و پرورش میگو بود تا صید این آبزی دریایی، چالشی برای برهم زدن توازن زیستی دیگر آبزیان خلیج فارس نشود.

حسین شادکامی با بیان اینکه میگو با ابزار ترال که هزینه کمتر و بازده بیشتری دارد صید می‌شود، عنوان کرد: هر چند این روش، اقتصاد صید را رونق می‌بخشد اما همزمانی فصل صید میگو با زمان رشد سایر گونه‌ها که همزیست با میگو هستند و در ترکیب صید قرار می‌گیرند، آنها را از گردونه حیات خارج می‌کند.
وی ادامه داد: به ازای هر کیلوگرم میگو، ۷ تا ۸ کیلوگرم انواع گونه‌های صید از جمله بیش از ۴۵ گونه از ماهیان تجاری شاخص که دست‌کم یک‌بار به مرحله تخم ریزی نرسیده‌اند، به عنوان صید دور ریز به دریا سرازیر می‌شود به این ترتیب می‌توان گفت ۱۰ تا ۱۵ هزار تن از این نوع آبزیان از بین می‌روند.

شادکامی تاکید کرد: برای داشتن مدیریت صید مسئولانه باید با حساسیت موضوع صید میگو از نظر توجیه اقتصادی، تامین پروتئین و اشتغال بررسی شود و رونق تکثیر و پرورش این آبزی در دستور کار قرار گیرد تا صید میگوی دریایی، چالشی برای برهم زدن توازن زیستی آبزیان در خلیج فارس نشود.