به گزارش روابط عمومی پژوهشکده میگوی کشور، دکتر بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دکتر قائدنیا معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی و دکتر میربخش رئیس بخش بیوتکنولوزی موسسه، از 17 تا 19 دی ماه 1402 برای پیگیری امور به بوشهر سفر کردند.
در اولین روز بازدید، به ایستگاه تحقیقاتی تولید میگوی عاری از بیماری رفته و در یک جلسه اختصاصی با رییس ایستگاه و بخش آبزی پروری، تولید لارو میگو، چالش‌ها و پروزه‌های فعال را بررسی کردند. سپس در سالن اجتماعات پژوهشکده طی نشستی صمیمانه و طولانی با تک تک مدیران و کارشناسان از همه بخش‌های اداری پشتیبانی و تحقیقاتی، موضوعات و دیدگاه‌های مختلف افراد را بررسی کردند. در ابتدای این جلسه دکتر دشتیان نسب رئیس پژوهشکده پس از خوش‌آمدگویی، گزارش کلی امورپژوهشکده را ارائه و در ادامه دکتر آئین جمشید معاون پژوهشی عملکرد پژوهشی، دستاوردهای شاخص، پروژه‌های در دست اقدام و آتی را همراه محدودیت ها و تعداد محققین شاغل گزارش داد. مهندس سیاح معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی پژوهشکده، روند پیگیری و مشکلات ساختاری و مرتبط با زمین و بنای ساختمان را مطرح کرد. در این جلسه علی‌رغم موفقیت پژوهشی و پشتیبانی خوب پژوهشکده میگو در سالی که رو به اتمام است، مهمترین موضوعات طرح شده از سوی پرسنل در هر دو بخش پشتیبانی و پژوهشی، پیرامون چالش‌های گذر از وضع موجود بود. تعدادی از حاضران در این خصوص پیشنهادهای موثر برای تسریع و بهبود امور نیز مطرح کردند.
دکتر بهمنی با اشاره به آمار 25 پروژه فعال، با تلاش 7 عضو هیئت علمی، 5 محقق و 5 کارشناس تحقیقاتی، تولید محصول فنآورانه، اقدامات ترویجی و موارد دیگر از جمله کسب مقام دانشمند جوان در جشنواره ملی، کسب رتبه در جایگاه 2 درصد دانشمندان جهان، موفقیت قابل قبولی برای پژوهشکده میگوی بوشهر در سالجاری دانست. ایشان با اشاره به جایگاه پژوهشکده در سطح ملی و علی رغم محدودیت های موجود در هر یک استان ها، وجود مشکلات را واقعی دانست و گذر از این شرایط را با هوشمندی و هم‌افزایی همه در پژوهشکده‌ها ممکن دانست. رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور بر رسالت این موسسه و مراکز تابعه برای پاسخ به نیازهای توسعه دریامحور در کرانه و پس‌کرانه تاکید کرده و نیازهای اساسی و مسئله محور تحقیقات میگو در سطح ملی و منطقه‌ای را همچنان جدی دانست. در بخشی از سخنان خود توجه به نقش هوش مصنوعی در همه زمینه‌ها و لزوم تحقیقات کاربردی را به حاضرین گوشزد کرد.
پس از این جلسه به اتفاق مجموعه مدیریتی از آزمایشگاه، بخش‌های پشتیبانی و فضای فیزیکی هر یک از بناها بازدید، مسایل مربوطه را بررسی و راهکارهای لازم مطرح شد.
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در این سفر و طی دیدارهای جداگانه با رییس جهاد کشاورزی استان، رییس و معاونین تحققیات و آموزش کشاورزی بوشهر، معاون آبزی پروری شیلات بوشهر و مدیر اتحادیه پرورش میگو، چالش ها و برنامه‌های مرتبط با پرورش میگو را پیگیری کرد.