به گزارش روابط عمومی پژوهشکده میگوی کشور، ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۲ همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی، با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی،آئین رونمایی از دستاورد دانش بنیان توسط محقق موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در بوشهر، برگزار شد. این مراسم با حضور دکتر سید مجتبی خیام نکوئی رییس سازمـان تحقیقات، آموزش و ترویـج جهاد کشاورزي و معاون وزیر، دکتر محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ، دکتر بابک قائدنیا معاون پشتیبانی و دکتر مریم میربخش رئیس بخش بیوتکنولوژی موسسه، دکتر نوذر منفرد رییس جهاد کشاورزی، حاج آقا هاشمی نماینده ولی‌فقیه در جهاد بوشهر ، دکتر دشتی زاده رئیس مرکز تحقیقات، دکتر تنگستانی مدیر کل دامپزشکی، رئیس اتحادیه تکثیرکنندگان و پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر ، همچنین خانم دکتر مریم تاج آبادی ابراهیمی مدیر شرکت فن‌آور تک ژن ، جمعی از مدیران شیلات استان و محققان این حوزه در سالن اجتماعات پژوهشکده میگوی کشور، برگزار گردید.
ابتدا دکتر منفرد در گزارشی از فعالیت‌های جهاد کشاورزی استان بوشهر، به موارد متعددی از پروژه‌های شاخص سالجاری از حوزه‌های مختلف اشاره کرد. صندوق‌های خرد روستایی، رشد کارآفرینی و بویژه زنان کارآفرین، جایگاه پژوهش و برنامه‌های مستمر ترویجی، بخشی از موارد ذکر شده بودند. وی مراسم رونمایی از دستاورد دانش بنیان پژوهشکده میگو در اولین بخش سفر دکتر خیام نکویی به بوشهر را با توجه به همکاری ها، تحقیقات و تعاملات دوسویه جهاد و پژوهشکده را مسبوق به سابقه دانست و حمایت جهاد کشاورزی استان برای تحقیقات در جهت رفع موانع تولید و توسعه دریا محور را متذکر شد.
در این جلسه دکتر بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ضمن معرفی دستاوردهای این موسسه در حوزه میگو به تاریخچه تحقیقات میگو در ایران و پیشینه پژوهشکده میگوی کشور به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز تحقیقاتی جنوب پرداخت. دکتر بهمنی در بخشی از سخنان خود گفت در حال حاضر پژوهشکده میگوی کشور دارای تیمی کوچک و در عین حال قوی است و هم اکنون به عنوان مرکز مرجع، در تحقیقات این حوزه برای پنج استان پرورش دهنده میگو در سطح کشور همکاری می‌کند. در ادامه به آمار تولیدات آبزی پروری جهانی، روند تولید میگوی پرورشی و نقش محصولات مختلف فن آورانه از جمله پروبیوتیک تک سل و تک سل پلاس اشاره کرد. وی تجربه موفق تولید محصول و تعاملات با شرکت دانش بنیان را به عنوان بخشی از سیاست های کارآمد توسعه پایدار صنعت پرورش آبزیان درکشور دانست.
دکتر مریم میربخش مجری توليد پروبيوتيک بومي مقاوم به شوری، دستيابي به دانش فني توليد انبوه پروبيوتيک باسيلوس واليسمورتيس آي اس ۰۳ ( Bacillus vallismortis IS03) را گامی در جهت بهبود کیفیت آب مزارع پرورش میگو و موثر در عملکرد و راندمان اقتصادي توليد ميگوي سفيد غربي دانست. وی در معرفی این محصول گفت: ویژگی خاص باکتری باسیلوس والیسمورتیس آی اس ۰۳ ، جداسازی شده از محیط زیست میگوهای پرورشی، توانایی انجام فرایند هتروتروفیک نیتریفیکاسیون، بهبود کیفیت آب استخرهای پرورش و مراکز تکثیر، قابلیت بالا در کاهش بار باکتریایی خانواده ویبریوناسه، پیشگیری از بیماری ویبریوزیس، افزایش مقاومت در برابر بیماریها و قابلیت رشد و تولید متابولیت در شوری ppt ۱۵ الی ppt ۵۵ و بالاتر و دمای ۲۵ الی ۴۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. لذا با توجه به قابلیت‌های مذکور دارای سازگاری کامل با شرایط اکولوژیک بوده و برای بهبود کیفیت آب مزارع پرورش و به ویژه مراکز تکثیر میگو در شمال و جنوب کشور قابل استفاده است.
در ادامه جلسه ، دکتر مریم تاج آبادی مدیر عامل شرکت دانش بنیان تک ژن زیست، ابتدا به اهمیت و ضرورت توجه به شرکت های دانش بنیان، اخذ مجوز و پروانه تولید از سازمان دامپزشکی کشور، فاز های مختلف تولید نیمه صنعتی و صنعتی پرداخته و در ادامه به نتایج متعدد حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی متنوع در زمینه پروبیوتیک، اشاره کرد.
دکتر خیام نکویی پس از ارائه های فوق با قدردانی از زحمات انجام یافته حاضران، حسن انتخاب در اجرای این نشست را به جهت دعوت اقشار و فعالین عرصه‌های مختلف موثر در توسعه و تولید پایدار میگوی پرورشی، ارزشمند دانست و یادآور شد، چیدمان و ترکیب این جلسه خیلی خوب انجام شده که به عنوان موفقیتی برای پژوهشکده میگوی کشور و موسسه تحقیقات علوم شیلاتی می‌تواند مسیر تحول موثری در آبزی پروری استان بوشهر را رقم بزند. سپس رییس سازمـان تحقیقات، آموزش و ترویـج جهاد کشاورزي و معاون وزیر در این جلسه به نظرات مدیران اتحادیه‌های تکثیر لارو و پرورش میگوی پرورشی در استان بوشهر نیز توجه کرد. و در پاسخ، موارد متعدی را در مسیر تامین امنیت غذایی در سطح ملی برشمرد.
خیام نکویی ضرورت رویکرد دانش بنیان در بخش کشاورزی و بویژه استان بوشهر را با توجه به موارد زیر الزامی دانست.
- آگروتروریسم در بخش کشاورزی، لزوم هوشیاری در مدیریت چالش‌ها و اقدام کارآمد در زمان بیماریها.
- توجه جدی به تهدیدات جهانی ناشی از روند افزایش تغییرات اقلیمی و در نظر گرفتن چالش جدی تاثیرات چشمگیر آن در تغییر سرزمین نیمه خشک ما به خشک.
- جایگاه هوش مصنوعی در عرصه های مختلف از جمله ذخایر.
- پژوهشکده های فن‌آوری‌های نو و بیگ دیتا.
- فراخوان‌های متنوع در مسیر حل چالش عرصه‌های مختلف و از جمله شیلات و آبزی پروری .
- تاکید بر سیاست‌های حمایتی سازمان در رفع چالش‌های استانی از طریق توسعه تحقیقات و جذب نیروهای نخبه بومی.
- تاکید و اعلام حمایت مجدد از دستاوردهای دانش بنیان در سطح ملی.
- راهبرد تحقیق، ترویج و اجرا.
خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی، رونمایی از محصول پروبیوتیک بومي مقاوم به شوری و محصولات متنوع دیگر را، به عنوان اقدام ارزشمندی در مسیر پایداری صنعت پرورش میگو دانست.